Netac N530S – kolejny chiński dysk SSD i porównanie do Kingdian S280

1. Wstęp, specyfikacja techniczna oraz wrażenia wizualne

Ostatnio testowałem dla was dysk z firmy Netac pod USB 3.0. Dysk co prawda wyglądał fajnie, ale jego wyniki nie były jakieś rewelacyjne, choć moim zdaniem akceptowalne skoro to dysk przenośny i jego zadaniem nie jest ciągła praca, a raczej częstsze bądź rzadsze przenoszenie danych bądź ich magazynowanie. Postanowiłem dać jeszcze jedną szansę firmie Netac i tym razem kupiłem w sklepie Gearbest dysk pod SATA3 o pojemności 240 gb.

Producent na swojej stronie nie zamieszcza zbyt dużo informacji o tym modelu. Jeśli chodzi o transfery to producent obiecuje jedynie, że dysk osiąga prędkości odczytu DO 510 MB/s, a o zapisie nic nie wspomina. Mamy za to dość istotną informację o kościach, które są w nim zastosowane a są to kości TLC, które są prawdopodobnie największą wadą tego dysku przez co wiele osób skreśla go na starcie. Ja osobiście już wiele razy wspominałem, że sam mam dysk Samsung 840 Evo, który chodzi na tych kościach i jest w porządku (choć trzeba przyznać, że ostatnio zapis w moim Samsungu jest tak słaby, że muszę go odesłać na gwarancję, ale czy to wina zastosowania kości TLC? Nie sądzę).

Sklep Gearbest w opisie dysku wstawił własne testy odczytu oraz zapisu sekwencyjnego oraz 4K (które są pewnie bazowane na zdjęciach z komentarzy) i zamierzam porównać uzyskane przeze mnie prędkości do tych, które są podane na stronie sklepu.

Dysk otrzymujemy w niewielkim niebieskim kartoniku, w którym znajdziemy tylko dysk. Jest on wykonany z aluminium pomalowanym na taki „piaskowy” wzór. Na górnej części dysku znajdują się żłobienia oraz logo producenta, zaś na dolnej części standardowo informacje takie jak pojemność dysku, numer seryjny, certyfikaty itp.

2. Benchmarki

Dysk przetestowałem standardowo w dwóch programach i są to CrystalDiskMark oraz AS SSD Benchmark. Dodatkowo takie same testy przeprowadziłem na dysku Kingdian S280-240GB, który recenzowałem na stronie cebula.online (i który wbrew obawom niektórych czytelników miał się rozpaść po miesiącu a jednak działa idealnie od kwietnia) także porównam wyniki Netac’a do Kingdian’a. Zaczniemy od testu w programie AS SSD Benchmark, w którym wielkość próbek ustawiłem na 10 gb i wyniki uzyskane przez dysk są następujące:

Netac AS SSDkingdian asssd

Jak widać obydwa dyski uzyskały podobne prędkości odczytu. Są one dobre i zdecydowanie wystarczające do sprawnej pracy dysku. Droższe dyski co prawda uzyskują nieco lepsze wyniki, ale czy warto sporo dopłacać do około 50 MB/s? Moim zdaniem nie.  Jeśli chodzi o prędkość zapisu to Netac ma zdecydowaną przewagę nad Kingdian’em, bo uzyskuje aż trzy razy większą prędkość. Co prawda nie jest to dobry wyznacznik, bo nie potwierdza on super prędkości Netac’a a tyko potwierdza słaby zapis Kingdian’a. Zapis sekwencyjny recenzowanego dysku wyniósł 386,84 MB/s i jest to całkiem niezły wynik w tej kategorii cenowej. Test 4K ponownie pokazał, że pod względem odczytu obydwa chińskie dyski osiągają podobne prędkości z delikatną przewagą Kingdian’a. Netac osiągnął odczyt 31,87 MB/s i jest to naprawdę dobry wynik, bo osiąga on odczyt podobny do Samsung’a 850 EVO, którego cena jest dwukrotnie wyższa. Jeśli chodzi o zapis to tu niestety widzimy bardzo marny wynik. Netac osiągnął o połowę mniejszy wynik od Kingdian’a i wyniósł on 9,01 MB/s. Tak marnego wyniku nie osiągnął żaden z wielkiego testu 27 dysków SSD przeprowadzony przez PurePC. Najniższy wynik w tym teście wyniósł 60,5 MB/s co jakby nie patrzeć jest ponad 6 razy większą wartością. Test 4K 64 wątkowy pokazał wyższość Kingdian’a w kwestii odczytu osiągając 317,05 MB/s gdzie Netac osiągnął tylko 48,17 MB/s co jest wynikiem bardzo słabym. W kwestii zapisu obydwa obydwa dyski wypadają słabo porównując je do „markowych” dysków, ale trzeba zaznaczyć, że Kingdian osiągnął sporo lepszy wynik porównując do Netac, bo jest on wyższy o niecałe 30%. Jeśli chodzi o czas dostępu to mamy to ponownie cios dla Netac’a Kingdian uzyskał całkiem dobre wyniki nawet porównując do Samsung’a 850 EVO, ale Netac niestety w zapisu dosłownie leży. Nie wiem czy to błąd programu czy wina dysku, ale niecałe 6 milisekund to wynik prawie taki sam jak osiągają najszybsze dyski HDD. To coś nienormalnego, bo dyski SSD w przeciwieństwie HDD nie mają żadnych elementów mechanicznych, więc czas dostępu do komórek pamięci powinien być bardzo mały, a w tym dysku wynosi on praktycznie tyle co czas dostępu do najszybszego SSD (co nie jest w sumie żadnym pocieszeniem, bo nawet najszybszy HDD powinien uzyskiwać dużo gorsze wyniki niż najtańszy SSD). Co ciekawe czas dostępu w przypadku odczytu jest bardzo dobry.

 

Dla porównania przeprowadziłem na obydwóch dyskach test programem CrystalDiskMark ustawiając próbkę 8GB.

Netac Crystaldiskkingdian crystaldisk

Zdjęcie po lewej to wyniki Netac’a, a po prawej Kingdian’a. Wyniki w tym programie są nieco lepsze w przypadku testu 4K oraz niemalże identyczne w przypadku testu sekwencyjnego. Niestety program nie testuje czasu dostępu.

 

3. Podsumowanie

Netac to kolejny dysk chińskiego producenta, który pokazuje, że fanatycy benchmarków i „cyferek” nie powinni w ogóle brać pod uwagę najtańszych chińskich dysków. Biorąc pod uwagę wymagania zwykłego konsumenta mogę stwierdzić, że po przesiadce z dysku HDD (często takiego co ma 5200 obrotów) będzie on zachwycony prędkością dysku. Dysk Netac może konkurować głównie z najtańszymi markowymi dyskami i w pewnych aspektach jest od nich lepszy, ale znów w niektórych (patrz czas dostępu) pokazuje dziwnie słabe wyniki. Dysk ten kosztuje w Chinach około 55$ co daje 214 zł za 240 GB dysk. W tej cenie możemy w Polsce kupić dysk o połowę mniejszej pojemności. Dodatkowo możemy skorzystać z 6,5% cashback w przypadku zakupu w Gearbest.com co powoduje, że finalnie dysk można kupić za 200 zł. No i w przypadku zakupu w sklepie Gearbest możemy cenę obniżyć punktami (jeśli ktoś je ma) o 30%. Oczywiście dysk może zostać nałożony przez Urząd Celny podatkiem VAT i wtedy musimy zapłacić 23% od kwoty zakupu, no ale to jest loteria.

 

Reasumując polecam ten dysk tylko dla osób, które nie bardzo interesują się cyferkami, które dysk osiąga w benchmarkach a interesuje ich tylko to, żeby komputer/laptop z tym dyskiem działał szybko i sprawnie. Takie osoby będą zadowolone i wiem to z własnego doświadczenia. Kingdian s280 został przeze mnie kupiony dla mojej siostry, która po przesiadce z HDD na tego SSD jest zachwycona. Mimo, że wyniki nie są jakieś świetne to jej laptop dostał skrzydeł i nie zdąży już odrobić pracy domowej w czasie gdy wczytują jej się Simsy 😉

Dysk jest obecnie wyprzedany na Gearbest.com i jego cena wynosi 75,37$ (jest zawyżona bo ten sklep często podaje wysoką cenę i ją obniża).

Netac N530S (240GB)

Netac N530S (240GB)
7.625

Jakość wykonania

9/10

  Transfery

  6/10

   Wygląd

   7/10

    Cena

    9/10

     Plusy

     • Cena
     • Wygląd i wykonanie

     Minusy

     • Słabe wyniki w niektórych testach